Güzel sanatlar alanı, dekorasyon ve inşaat sektörü mermerin ana kullanım alanlarıdır. Mermer en geniş inşaat sektöründe kullanılır. Yapılan mimarilerin iç ve kaplamaları, dekorasyon işleri, özellikle mutfak, balkon ve merdiven işçiliklerinde, anıtlar, heykeller ile süs ve hediyelik eşya imalatı alanlarında tüketimi çok fazladır.

mermer-pah-kirma

İnşaat sektöründe binaların iç kısımlarında yer döşemesi ve duvar kaplamaları, merdiven basamakları, şömine, sütunlar, mutfak ve banyolarda kullanılır. El sanatları ve hediyelik eşya alanlarında ise biblo, vazo, avize, şekerlik vb. gibi hediyelik eşya yapımında, parlak ve canlı rekli mermerler kullanılır.

Cilalı Mermer - İnşaat Sektöründe Kullanımı

İnşaat Sektörü Mermer

İnşaat sektöründe ve diğer sayılan sektörlerde mermerin tüketiminin fazla oluşu da mermer üreticilerini ve dolayısı ile Mermer Makineleri Üreticilerini teknolojik gelişmelere uygun, seri ve kaliteli üretime zorlamaktadır.

Bunların dışında mermerin kullanımı ülkemizde Mezar ve Mezar taşlarında da önemli bir paya sahiptir. Geleneksel de diyebileceğimiz üzere, mezarların neredeyse tamamında mermer mezar taşları, birçoğunda da yine mermer mezarlıklar görürüz.

 

Mermer taşı maddesinin kimyasal bileşimi Kalsiyum Karbonattır. Bu nedenle kimya, yem ve gübre alanlarında, karayolu beton asfalt ve inşaat son katlarda dolgu malzemesi olarak ta kullanılabilmektedir. Mermer taşının artık parça kırıntıları ise Mozaik, Suni Mermer ve Paledyen olarak kullanılabilmektedir.

Traverten dış yapılarda kaplama ve döşemeleri, hakiki mermerler iç mekanlarında kullanılırken, günümüzde granitin üstünlüğünü her iki yönde de artıyor. Kaliteli cila alma, sağlamlığı ve renk çekiciliği nedeni ile granit, aynı zamanda figür işletmeciliğinde de sıkça kullanılmaktadır.

Mermer‘in işlenmesine örnek videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Mermer Makineleri İmalatı

www.yucelmakine.com.tr – 2015