Mermer, doğadan doğal taş olarak elde edilen bir madendir. Uzun yıllar önce keşfedilmiş ve uzun yıllardır da kullanılan bu maden, eski tarihlerden beri mermer ocakları sayesinde taş olarak çıkartılır ve ebatlama / boyutlandırma işlemlerinden geçtikten sonra değişik birden fazla işlemlere tabi tutularak özellikle inşaat sektöründe kullanılabilir hale getirilir.

Madenden çıkarılmış mermer bloğu

Blok Mermer

Mermer madeni blok vaziyette taş olarak çıkartılır. Blok mermer kesme makinesi sayesinde büyük mermer kayacığı (blok mermer) parçalanarak plakalar haline getirilir. Daha sonra ise devreye, kullanılacak ebatlarda mermer boyutlandırmak için plaka mermer kesme (triming) makineleri devreye girer.

Mermer Kesme

Mermer Ebatlama Makinesi

Plaka vaziyetteki mermerlerin kullanılabilir haliyle boyutlandırılmış olmasını takiben, mermer taşı elde edilmiş olur. Bu mermer taşı doğadan çıktığı haliyle mat görünümde ve farklı renklerdedir. Mermer taşı inşaat sektöründe mat görünümde de kullanılabilmektedir. Fakat en çok kullanılan mermer türü parlak mermerdir (cilalanmış mermer). Mermer parlatma işlemleri ise Mermer Cila Makineleri ile gerçekleştirilir. Ebatlanmış mermer taşı cilalanarak parlak hale getirilir.

Cilalı Mermer

Cilalanmış Mermer

Bir diğer önemli işleme fonksiyonu ise, şüphesiz ki sağlam ve keskin kenarlara sahip olan mermer taşının kenarlarının keskin olmayan vaziyete getirilmesidir. Bu işlemler için ise Mermer Pah Kırma Makineleri kullanılır. İnşaat sektöründe en çok kullanılan yerlerden biri olan mermer taşını merdiven basamakları ve pencere alt tabakaları olarak görürüz. Yani insanın sürekli temas halinde olabileceği ve insanların her daim kullanımında olan yerlerde kullanılan mermer taşının kenarlarının keskin olarak kullanılabilmesi, olumsuz neticelere yol açacağı aşinadır. Bu nedenle mermer taşı cilalama işlemi yanı sıra kenar kırma (pah kırma) işlemine tabi tutulur ve keskin yüzeyleri keskin olmayan (oval veya çok köşeli) vaziyete getirilir. Böylelikle kullanılabilir mermer taşı inşaat sektöründe yerini almış olur.

Mermer pah kırma işlemi uygulanırken mermer taşının kenarlarında kırılan kısımların mat kalmaması için bu mermer pah kırma makinelerinin aynı anda pah yüzeyine de cila çeken makineler tercih nedeni olmaktadır. Böylelikle mermer pah kırma işlemi yanı sıra kırılan yüzeye cila işlemi de eş zamanlı olarak yapılır.

Parlak Mermer

Cilalı Mermer – İnşaat Sektöründe Kullanım Alanları

Cilalı İnşaat Mermeri

Cilalı Mermer  – İnşaat Sektöründe Kullanımı

Cilalı Mermer - İnşaat Sektöründe Kullanımı

Cilalı Mermer – İnşaat Sektöründe Kullanımı

 

Mermer Makineleri İmalatı

www.yucelmakine.com.tr – 2015