İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ)tarafından düzenlenen MARBLE – 20’nci Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 26  – 29 Mart 2014tarihleri arasında yurtiçi ve yurtdışından bin 187 firmanın katılımı ile 45 bin metrekare alanda organize edildi. MARBLE bu yıl da katılımcı ve ziyaretçinin yüzünü güldürdü.

Alanında bir dünya markası olan ve sektörün ilk 3 fuarı arasında yer alan MARBLE 2014 Fuarı, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri arasında bir ticaret köprüsü kurdu.

marble-2015-goruntu

MARBLE Fuarı’nı 20’nci kez organize etmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen  İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, “Türk doğaltaşı için yeni ihracat pazarları bulmak ve dünya ticaretinden aldığı payı artırmak için ziyaretçi ülke ve yabancı alıcı sayısını artırmaya yönelik girişimlerini yıl boyu sürdüren İZFAŞ olarak başarılı bir fuar organizasyonu geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu yılki fuarda Çin, İsrail, Ürdün, İran, Filistin, İtalya, Libya, Yunanistan, Irak ve Suudi Arabistan’dan gelen ziyaretçilerin yoğunluğu ve yaptıkları büyük alımlar dikkat çekiciydi. İş bağlantıları bakımından katılımcı ve ziyaretçilerimiz verimli bir fuar geçirdiler.

Türkiye’nin sergilediği mermer makineleri ise Dünya ziyaretçilerinin büyük beğenisini topladı.

marble-2015-goruntu-2

Gaziemir Yeni Fuar Alanı’nın devreye girmesiyle Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Birliği (UFI) onaylı ve İzmir fuarcılığında doğan MARBLE’da dünya liderliğini hedefliyoruz” dedi.

MARBLE hem ticareti, hem ülke ihracatını, hem kent ekonomisini, hem de fuarcılık sektörünü geliştiriyor.

MARBLE 2014, katılımcı ve ziyaretçilerine yeni pazarların kapılarını açtı. Fuarda firmalar yeni işbirlikleri için ilk adımları attılar. Kültürpark’taki hareketlilik, fuar süresince devam etti.

Mermer ocaklarından çıkarılan mermer ve doğaltaş blokları, MARBLE Fuarı sırasında fuar süresince Kültürpark Alanı’nda sergilendi. Fuar sırasında, her biri ortalama 25 ton ağırlığında olan toplam 659 adet blok Kültürpark Alanı’na taşındı ve tanıtımı yapıldı.

Toplamda 14 bin  ton ağırlığında olan bloklar, Kültürpark içerisinde çeşitli noktalarda sergilenerek yurtiçi ve yurtdışından gelen profesyonel ziyaretçilere tanıtıldı.

Mevcut 5 kapalı alanın yanı sıra bu yıl 8 bin 700 m2 4 adet geçici yapı kurulan MARBLE Fuarı toplam 9 adet holde organize edildi. Fuarda, mermer ve doğaltaş, fabrika makinaları, ocak-iş makinaları/ekipmanları ve sarf malzemeleri olmak üzere 4 ana grupta ürünler sergilendi.

EKONOMİYE DEV KATKI

 MARBLE Fuarı’nda yurtiçi ve yurtdışından gelen katılımcılar ve ziyaretçiler, başta İzmir olmak üzere Türkiye ekonomisinin kalkınmasına da katkıda bulundu. Yapılan konaklama, ulaşım ve diğer harcamaların ortalama 100 milyon dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

OTELLERDE YER KALMADI

MARBLE Fuarı sırasında, katılımcı ve ziyaretçiler, İzmir kent merkezindeki otellerin dışında, çevre ilçelerdeki otellerde de konakladı.

GELECEK YIL MARBLE

MARBLE – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 2015 yılında da Türk doğaltaş sektöründe faaliyet gösteren tüm kurum ve kuruluşların ortak desteğiyle ve tam bir işbirliği içinde düzenlenmeye devam edecek. 21’nci MARBLE, 25 – 28 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

78 İLDEN ZİYARETÇİ GELDİ

Fuarın İlk Üç Gününde Ziyaret Edenler İller

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antakya, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun,Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

85 ÜLKEDEN ZİYARETÇİ GELDİ

Fuarın İlk Üç Gününde Ziyaret Eden Ülkeler

ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Arnavutluk, Avusturalya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Endonezya, Ermenistan, Fas, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İran, İngiltere, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Katar, Kazakistan, Kıbrıs, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Kuveyt, Kuzey Kore, Liberya, Libya, Lityanva, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malezya, Mali, Malta, Meksika, Mısır, Moldova, Monako, Nijerya, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan, Sri Lanka, Suriye, Suudi Arabistan, Tayland, Tayvan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yunanistan.

Fuarın ilk üç gününde; Çin, İsrail, Ürdün, İran, Filistin, İtalya, Libya, Yunanistan, Irak ve Suudi Arabistan ülkelerinin yoğun ilgisi olduğu ve bu bölgelerden daha fazla sayıda ziyaretçi geldiği gözlenmiştir.

Fuara 42 İlden Katılımcı Geldi

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yalova

Fuara 32 Ülkeden Katılımcı Geldi

Almanya, ABD, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Brezilya, Çin, Danimarka, Filistin, Fransa, Hollanda, Hindistan, Hong Kong, İran, İrlanda, İspanya, İtalya, Japonya, Katar, KKTC, Makedonya, Mauritius, Mısır, Polonya, Romanya, Rusya, Sanmarino, Suudi Arabistan, Tayvan, Tunus, Ürdün, Yunanistan.

Fuara bu yıl ilk kez katılan ülkeler Danimarka, Filistin, Suudi Arabistan ve Tunus’idi.

 

FUARA DESTEK VEREN KURUM VE KURULUŞLAR

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER), Afyonkarahisar – İscehisar Mermerciler Derneği, Bilecik Mermer ve Granit Sanayicileri Derneği, Burdur Mermerciler Derneği, Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği, Diyarbakır Mermerciler Derneği, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Elazığ Mermerciler ve Madenciler Derneği, İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği, İzmir Mermerciler Derneği, İzmir Mermerciler Odası, Muğla Mermerciler Derneği, Sivas Doğaltaş ve Madenciler Derneği.

Başladığı günden bugüne her geçen yıl daha iyiye giden fuara, geçen yıl yurtiçi ve dışından bin 182 firma katılmış; fuarı dört gün boyunca 77 ülke ve yurt içinden 81 ilden sektör temsilcisi ziyaret etmişti.

Mermer Makineleri İmalatı

www.yucelmakine.com.tr – 2015